V tednu od 9. do 13. maja 2022 je na ŠGV potekalo četrto, zadnje srečanje mednarodne izmenjave Erasmus+ Maths Alive, ki so se ga udeležili učenci, dijaki in profesorji iz Romunije, Portugalske, Poljske in Slovenije.
Prvi dan smo začeli z uvodno prireditvijo, ki jo je otvoril šolski mladinski mešani pevski zbor. Nagovorila sta nas župan občine Vipava Goran Kodelja in ravnatelj Škofijske gimnazije Vipava Vladimir Anžel. Po krajšem odmoru so sledile predstavitve držav v številkah in oblikah ter njihove izjemne arhitekture. Sledilo je kosilo v dijaškem domu in za tem ogled Vipave, ki jo je s svojim znanjem predstavila prof. Matejka Fajdiga. Popoldan je bil namenjen obisku podzemnih lepot Postojnske jame.
Drugi dan izmenjave smo raziskovali, kako je matematika povezana z zgodovino. Dopoldan smo imeli dve delavnici. Najprej nam je prof. Luka Kompara predstavil Teodozijevo bitko pri Mrzli reki. Sledilo je možgančkanje praktičnih matematičnih iger in ugank, ki jih je pripravil prof. Miha Šušteršič. Po kosilu smo se sprehodili po prostorih univerze in vinarskega muzeja v Lanthierijevem dvorcu in popoldan nadaljevali v Piranu na Tartinijevem trgu, kjer smo z različnimi pripomočki ugotavljali lastnosti elipse.
Tretji dan smo imeli učno uro fizike s prof. Vladimirjem Anželom. V uvodu smo poslušali zgodovinsko razlago o prvih poskusih Guerickeja, “izumitelja” magdeburških polkrogel, v nadaljevanju pa sami eksperimentirali z utežmi in vakuumskimi obešalniki ter narobe obrnjenimi, z vodo napolnjenimi, posodami. Po odmoru smo se razdelili v dve skupini in reševali probleme z matematičnim origamijem – določanjem kotov s prepogibanjem papirja, ki so ga demonstrirali dijaki četrtega letnika Matic, Aljaž in Rene. Druga skupina pa je po Vipavi iskala zakladke z igro Geocaching (seveda zakladke, ki jih je skril prof. Šušteršič). Kasneje sta se skupini zamenjali.
Četrti dan smo se odpravili v Ljubljano. Naš prvi postanek je bil Inštitut Jožefa Štefana (IJS). Dr. Tomaž Ogrin nam je pokazal veliko eksperimentov s plini: kako se obnaša tekoči dušik, eksperimente z vodikom, utekočinjenim kisikom in suhim ledom. Na koncu smo si sami naredili sladoled s tekočim dušikom in se posladkali.
Na predavanju o umetni inteligenci smo se poučili o identifikaciji dogodkov na spletu, o prepoznavanju lažnih novic, pametnih iskalnikih, procesiranju senzorskih podatkov … Z vzpenjačo smo se povzpeli na Ljubljanski grad in uživali v razgledu na sončno Ljubljano, nato pa peš odhiteli v center in si ga ogledali s pomočjo delovnih listov.
V petek zjutraj smo se še zadnjič zbrali v šolskem avditoriju in dobili navodila za delo v skupinah: pripraviti video ali powerpoint predstavitev enega dne na izmenjavi, v katerega smo morali vključiti dogajanje, kaj novega smo se naučili ter kje in kako smo srečali matematiko v vsakdanjem življenju. Teo, dijak 4. letnika, je predstavil Rubikovo kocko in organiziral kratko tekmovanje v hitrostnem sestavljanju. Nato so sledili zaključni govori: zahvale profesorjev in koordinatorjev, podelitev certifikatov dijakom in izmenjava daril. Bili smo že pošteno lačni, zato smo se odpravili v šolsko jedilnico na slavnostno kosilo, po njem pa smo se družili, plesali tradicionalne in druge plese, peli in v športni dvorani igrali različne športe. Po dolgem dnevu smo se poslovili, pred šolo naredili še nekaj spominskih fotografij ter odšli domov, kjer smo z gosti preživeli še zadnji večer pred odhodom domov.
Dijaki in dijakinje vključeni v izmenjavo